دانلود مقاله سازمان هلال احمر

دانلود مقاله سازمان هلال احمر|728895|fpy
هم اکنون فایل با مشخصه ی دانلود مقاله سازمان هلال احمر وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

سرگذشت تشكيل سازمان هاي هلال احمر و صليب سرخ:

نهضت جهاني هلال احمر و صيلب سرخ يك سازمان بين المللي مي باشد كه وظيفه كمك رساني به افرادآسيب ديده از حوادث طبيعي و ساخته دست بشر را در سطح جهان بر عهده دارد. جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران بعنوان عضو اين سازمان در عرصه هاي داخلي و بين المللي فعاليت هاي چشمگيري در جهت ياري رساندن به حادثه ديدگان داشته است. در سال1241(1862ميلادي) يك تاجر سوييسي بنام هانري دونان، با الهام از تعاليم حيات بخش مذاهب الهي(مسيحيت و اسلام) و تحت تاثير صحنه هاي رقت بار جنگ سولفرينو در ايتاليا، اقدام به نوشتن كتاب كوچكي بنام خاطرات سولفرينو نمود. هانري دونان اين كتاب را با پيشنهاد چند راه حل عملي به پايان مي برد، پيشنهاداتي انسان دوستانه جهت كمك به آسيب ديدگان جنگ. اين كتاب ندايي بود براي پيدايش نهضت بين المللي صليب سرخ و هلال احمر كه از كشور سوييس آغاز شد و در سطح جهان گسترش يافت.

يكي از نتايج مستقيم كتاب خاطرات سولفرينو تصويب قراردادهاي بين المللي ژنو راجع به كمك به مجروحين جنگ در همان سال بود كه براي اولين بار بر اهميت تاسيس جمعيت هاي امدادي جهت كمك به مجروحين جنگ در كليه كشورها تاكيد داشت. قراردادهاي بعدي در همين زمينه، سبب بنيانگذاري اين جمعيت ها گرديد كه سپس صليب سرخ ناميده شد. اما(خاطرات سولفرينو) فقط شرح مصيبت نبود، دونان در اين كتاب كوچك كه تاثيري بزرگ برجاي نهاد، به پيشنهاد چند راه عملي پرداخت تا با اجراي آن ها، بار مصائب بر دوش بشريت سبك تر گردد. پيشنهاد او، ايجاد تشكيلاتي داوطلبانه در سراسر كشورها بود، تشكيلاتي كه موظف گردد در زمان جنگ، بدون در نظر گرفتن اولويت سياسي و عقيدتي و نژادي براي هر كدام از طرف هاي درگير باشد. بذر پيشنهادي كه هانري دونان از طريق اين كتاب در اذهان جهانيان پاشيد سه سال بعد به بارنشست. درسال 1863اولين تشكيلات پيشنهادي دونان در ژنو تاسيس شد. در اين سال كنفرانسي بين المللي با شركت 16 كشور در ژنو تشكيل شد. در اين كنفرانس، براي تجليل از هانري دونان به احترام كشور سوييس زادگاه او، علامت صليب سرخ روي زمينه سفيد را كه معكوس رنگ هاي پرچم كشور سوييس بود بعنوان مشخصه نهضت صليب سرخ انتخاب كردند. دونان اگر چه در سال 1895 ورشكست و دچارفقر و تهيدستي شد، اما در راه خدمات بشردوستانه اش از تلاش باز نايستاد. دونان در سال 1910 كمي قبل از مرگش به دريافت جايزه صلح مفتخر شد. روز هشتم ماه مه را براي اولين بار، در سال 1984 -به افتخار روز تولد دونان- روز جهاني صلح ناميدند.

سال هاي چندي پس از مرگ دونان، سازمان ها و تشكيلات صليب سرخ و هلال احمر در سرتاسر جهان گسترده شد، و هدف نهايي تمام اين تشكيلات، دستيابي به صلح پايدار و همبستگي ميان تمام افراد بشر در سطح جهان بوده و هست. تعيين نام و علامت هلال احمر كه مخصوص تشكيلات داوطلبانه كشورهاي اسلامي مي باشد به سال 1876باز مي گردد. در اين سال كشور تركيه، علامت هلال سرخ رنگ روي زمينه سفيد را مه معكوس رنگ هاي پرچم تركيه عثماني است، بعنوان أرم جمعيت خود انتخاب نمود. در پي ابن انتخاب، جمعيت هاي كشورهاي اسلامي نيز آرم مزبور را بعنوان آرم جمعيت كشور خود برگزيدند. اين علامت و نيز علامت شير و خورشيد كه توسط حكومت وقت در سال 1922 انتخاب شده بود. در سال 1929 از طرف كنفرانس ديپلماتيك كه در ژنو تشكيل شد، برسميت شناخته شدند. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران و تشكيل حكومت اسلامي به هلال احمر تغيير يافت. طبق اساسنامه و مقررات صليب سرخ و هلال احمر جهاني، جمعيت هاي ملي كشورها بايد از مداخله در امور سياسي و نظاني و تبعيض هاي قومي و فرقه اي كاملاً بدور باشند. اين جمعيت ها مي بايست براساس اصول هفتگانه صليب سرخ و هلال احمر كه در كنفرانس جهاني اين تشكيلات در سال 1349هجري شمسي به تصويب رسيده است عمل نمايد. اين اصول عبارتند از: 1- خدمات بشردوستانه 2- خدمات داوطلبانه 3- استقلال 4- بي غرضي 5- بي طرفي 6- وحدت 7- جهان شمولي.

بخش های مهم هلال احمر و فعالیت های آنها:

در این پست در نظر دارم جهت آشنایی بیشتر باز دید کنندگان با تشکیلات و وظایف سازمان جمعیت هلال احمر به معرفی بخشها و شرح اهم وظایف این جمعیت بپردازم:

بخشهای مهم جمعیت هلال احمر:

1- سازمان امداد و نجات:

بموجب اولین آیین نامه هلال احمر ارائه خدمات امدادی درمانی به آسیب دیدگان جنگ، سوانح و همچنین بلایای طبیعی در زمان صلح در عهد این جمعیت می باشد با پیروزی انقلاب اسلامی ساختار جمعیت دگرگون گردید و بخش درمان از آن منفک و عمده وظایف خدمات درمانی جمعیت به خدمات امدادی در سوانح، جوانان ،و خدمات حمایتی معطوف شد.

با آغاز جنگ تحمیلی ساختار تشکیلاتی امداد باز مورد تجدید نظر قرار گرفت و ارائه خدمات امدادی به آوارگان مناطق جنگی و بمباران شده نیز در زمره وظایف سازمان امداد جمعیت قرار گرفت. در سال 79 واژه نجات به سازمان امداد اضافه گردید و همین سازمان امداد و نجات را وارد مرحله نوینی کرد که پیامد آن تغییراتی در ساختار تشکیلاتی و نیروی انسانی جمعیت اعمال شد . طبق آیین نامه و دستور کار مراحل امداد به شرح زیر می باشد:

سازمان امداد در زمینه امداد رسانی پس از انقلاب تا کنون توانسته است در 8 سال جنگ تحمیلی عراق به ایران، زلزله شمال کشور و بم ، هجوم پناهندگان عراقی،افغانی و سیل های بزرگ سالهای 71، 74 ، 77 به کمک آسیب دیدگان بشتابیم .

2- سازمان داوطلبان:

از تشکیلات وابسته به جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ سازمان داوطلبان است که به منظور احیاء و تحقق اصل خدمات داوطلبانه با هدف حمایت از اقشار آسیب پذیر از طریق سازماندهی و بهره گیری از توان و مساعدت افراد و اقشار توانمند تشکیل گردیده است.

در سال ۱۳۷۹ همزمان با تجدید ساختار جمعیت هلال احمر ،سازمان داوطلبان فعالیت های خود را بر دو محور جذب نیروی انسانی و ارائه خدمات حمایتی به شرح ذیل متمرکز نمود:

۱-جذب نیروی انسانی و مشارکت مردمی که از طریق شناسایی و جذب سازمان های غیر دولتی همسو با اهداف جمعیت و اقشار و اشخاصی که تمایل به عضویت و همکاری برای تحقق اهداف ا نساندوستانه جمعیت هلال احمر دارند صورت می گیرد.

نیروهای علاقه مند به همکاری در سازمان داوطلبان به دو شکل با سازمان ارتباط بر قرار می نمایند؛ عضو و داوطلب.

عضو ، به افرادی گفته می شود که متعهد به اصول بنیادین جمعیت و نشر آن بوده و به منظور کمک به ارتقاء فعالیت های جمعیت هلال احمر از اساسنامه پیروی و نسبت به اجرای مصوبات مجمع عمومی و شورایعالی پایبند باشد

داوطلب، به شخصی گفته میشود که بدون دریافت هر گون حق الزحمه ای با عنایت به توان و تخصص خود با جمعیت همکاری می نماید

۲-ارائه خدمات حمایتی به نیازمندان آسیب دیده در زمان وقوع حادثه و شرایط عادی

انواع خدمات حمایتی جمعیت شامل:۱) کمک های نقدی،کمک برای خرید جهیزیه ،بن،پوشاک،مواد خوراکی ،خدمات درمانی (داروییُ، سرپایی ،توانبخشی)به افراد آسیب دیده. ۲)دادن تسهیلات وام به افراد واجد شرایط.۳)نگهداری از کودکان بی سرپرست.

معرفی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، در اجرای بند ۷ از ماده ۳ اساسنامه جمعیت هلال احمر، مصوب ۸/۲/۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی جهت اداره امور جوانان جمعیت تشکیل شده است.

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بعنوان قدیمی‌ترین تشکل در حوزه جوانان کشور و با عمر بیش از شصت ساله به تعبیری گذرگاه ورودی داوطلبان و جوانان به جمعیت هلال احمر محسوب می‌شود.

فهرست مطالب:

سرگذشت تشكيل سازمان هاي هلال احمر و صليب سرخ.. 2

بخش های مهم هلال احمر و فعالیت های آنها: 3

بخشهای مهم جمعیت هلال احمر: 4

معرفی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر. 5

سازمان تدارکات پزشکی: 7

معاونت درمان َو توانبخشی: 7

اداره کل امور بین المللی: 8

موسسه آموزش عالی علمی_کاربردی هلال ایران: 9

۲ ـ معاونت پژوهشی: 9

۳ ـ آموزش های همگانی: 9

دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشر دوستانه: 9

چشم انداز سازمان جوانان هلال احمر. 12

آنان جوانانی بودند که به پروردگارشان ایمان آوردند و ما بر هدایتشان افزودیم.. 12

منبع: 15

شامل 15 صفحه فایل WORD قابل ویرایش